Imprezy

Kalendarium imprez Szklarska Poręba

120 lat Zębatki
miejsce: 4 Peron
organizator: -
Impreza odbywa się :2022, w miesiąc (u)(ach): Lipiec
W dniach : 2 3
Festyn z okazji 120 lat Zębatki i kolei żelaznej Kořenov↔Harrachov↔Szklarska Poręba, 2 i 3 lipca 2022 roku.

W pierwszy weekend lipca nie tylko miłośnicy kolejnictwa, powinni się wybrać na stacje kolejowe. Do Szklarskiej Poręby lub do Kořenova, a nawet Tanvaldu. Świętować bowiem będziemy 120 lat istnienia zębatej trasy kolejowej Tanvald↔Kořenov oraz z czeska zwanej koleją izerską rasy Kořenov↔Harrachov↔Szklarska Poręba. Na zwaną pieszczotliwie Zębatką (Zubačkou) trasę wyjadą specjalne, zabytkowe pociągi, a do Szklarskiej Poręby przyjedzie także z Czech — prawdziwy PAROWÓZ!

Przed 120-laty połączono żelazną drogą ówczesny Tannwaldu z Hirschberg (dziś czeski Tanvald i śląska Jelenia Góra) przez Neuweltpass (Przełęcz Szklarską). Linię zbudowano przede wszystkim dla przewozu tańszego węgla ze Śląska (głównie Wałbrzycha) do uprzemysłowionego okręgu Liberca. Na odcinku Tannwald↔Grüntal (Tanvald↔Kořenov) stromizna (60 promile) górskiej kolei byłą tak znaczna, że trzeba było zamontować trzecią, zębatą szynę. Pierwszy techniczny przejazd na odcinku Tannwald↔Grüntal nastąpił 30 czerwca 1902 roku, zaś regularny przewóz towarów z Hirschberg — 1 października 1902 roku. Przewóz osób rozpoczął się 20 dni później.

Tanvaldskie Towarzystwo Kolejowe i Koleje Czeskie przygotowały uroczyste świętowanie 120 lat uruchomienia trasy. W sobotę 2 i niedzielę 3 lipca na trasę wjadą specjalne pociągi ciągnięte przez lokomotyw: zębate, parowe i motorowe — historyczne i nowoczesne. W Korzeniowie organizatorzy przygotowali bogaty program towarzyszący i oczywiście nie zabraknie też kulinariów.

W Szklarskiej Porębie — na stacji końcowej rocznicowych przejazdów — gości powita wystawa historyczna poświęcona kolei przez Góry Izerskie, wystawa czasowa Salon Fotograficzny oraz wystawa rzeźby i obrazów artystów-akademików z Wrocławia. Ponadto przyjazd parowozów powita grupa retro.
Ponadto aż 4 razy w ciągu dnia (poza regularnymi kursami nowoczesnego pociągu) będzie okazja przejechać się ze Szklarskiej Poręby-Górnej zabytkowym składem kolejowym do Korzeniowa, a po przesiadce także do Tanvaldu, a nawet dalej, aż do samej Pragi!

Bilety na pociąg między Tanvaldem a Korzeniowem zakupić można będzie na dworcu w Tanvaldzie albo bezpośrednio u konduktora. Bilety na pociąg relacji Praha-Tanvald i Kořenov-Szklarska Poręba-Górna można także kupić przez w Internecie.

LOKALIZACJA
Imię lub nick

Wpisz treść komentarza

Atrakcyjność dla dzieci
Wrażenia końcowe

« Pytanie kontrolne


Pola oznaczone (*) są wymagane. Komentarze skrajnie obraźliwe nie będą zamieszczane.
POLECAMY NOCLEGI
Pokoje Gościnne Dorota

W górach pięknie przez cały rok. Serdecznie zapraszamy!!!
więcej na www
Willa LICZYRZEPA

Zapomnij o codzienności i oddaj się błogiemu relaksowi...
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919