Szlaki rowerowe

Szklarska Poręba informacje - Szlaki rowerowe

W 2001 roku w okolicach Szklarskiej Poręby oddano do użytku pierwszych 12 tras rowerowych o łącznej długości 278,3 km. W tej chwili jest już ok 500 km a ich oferta ciągle się powiększa. Trasy mają zróżnicowany poziom trudności - od tras rekreacyjnych, aż po szlaki podnoszące poziom adrenaliny.
Dla turystów, którzy przybędą w Góry Izerskie bez roweru, są udostępnione wypożyczalnie sprzętu sportowego, które zapewniają również pełny serwis.

Bliska odległość Szklarskiej Poręby od granicy stanowi znakomity punkt wypadowy do pobliskich Czech. Polskie trasy rowerowe łączą się z czeskimi trasami rowerowymi.
Przez Szklarską Porębę przebiega Euroregionalny długodystansowy szlak rowerowy "Liczyrzepa" ER-2 z Zittau do Mieroszowa, z którego można podziwiać całe Sudety.

Oficjalny sezon rowerowy w miasteczku zaczyna się w majowy weekend.Zanim wyruszysz w trasę przygotuj swój rower
Ze względu na to, że większość tras rowerowych w Szklarskiej Porębie przebiega przez tereny leśne, kamieniste, najlepiej zaopatrzyć się w rower górski, który musi mieć sprawny układ napędowy i hamulcowy. Warto również zabrać ze sobą kask, okulary, rękawice i ochraniacze, szczególnie na trasach o większym stopniu trudności.


Propozycje rowerowych tras:

Trasa nr 1 - Mała Szklarska Pętla
Długość trasy - 13 km.
Rozpoczyna się w centrum miasta i prowadzi ulicami obok stadionu do kościoła p.w. Bożego Ciała. Szlak ten daje nam możliwość wstępnego poznania okolicy, zwiedzając po drodze Muzeum w Szklarsiej Porębie, dom malarza czeskiego - Wlastimila Hofmana, Chybotek. Wracamy ulicą Górną, na Białą Dolinę do centrum miasta.

Trasa nr 2 - Trasa Kongeneracji
Długość trasy - 50 km.
Jadąc podziwiamy polską część Gór Izerskich i czeskie Karkonosze. Trudności trasy (ostre podjazdy, szturowa nawierzchnia) rekompensują wspaniałe widoki. Szlak łączy się z czeską trasą rowerową nr 2.
Trasa zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd jedziemy w kierunku ośrodka wczasowego "Południowy Stok", gdzie możemy skorzystać ze wspaniałych właściwości źródlanej wody (źródełko Zdrowia i Mołości). Stąd kierujemy się w stronę Gór Izerskich, przejeżdżając obok najwyżej położonej w Europie kopalni kwarcu "Stanisław" (obecnie nieczynna), do drogi prowadzącej do Jakuszyc. Granicę państwa przekraczamy na przejściu drogowym w Jakuszycach. Po czeskiej stronie zwiedzamy okolice Harrachova (centrum miasta i Wodospad Mumlavy, słynna mamucia skocznia). Następnie udajemy się w drogę powrotną do Polski.

Trasa nr 3 - Trasa Radiowej Trójki
Długość trasy - 20 km.
Trasa prowadzi wokół Szklarskiej Poręby. Przed podróżą lepiej jest sprawdzić stan techniczny roweru i potrenować na szlakach łatwiejszych, ponieważ jest to trasa trudna.
Trasa zaczyna się na Skwerze Radiowej Trójki, następnie jedziemy przez centrum, obok Starej Chaty Walońskiej, a dalej Wodospadu Szklarki, aż do Zakrętu Śmierci. Stąd kierujemy się na Białą Dolinę, a następnie do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Dojeżdżamy do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, skąd udajemy się spowrotem na Skwer Radiowej Trójki.

Trasa nr 4 - Łącznik Trzech Dzielnic
Długość trasy - 9 km.
Jedna z łatwiejszych tras. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby Górnej (przy IT). Zjeżdżamy do Szklarskiej Poręby Dolnej obok kościoła p.w. Bożego Ciała, następnie obok CRR KRUS, ulicą Waryńskiego. Wracamy ulicą Armii Krajowej.

Trasa nr 5 - Zdrowa Trasa Vitaralu
Długość trasy - 19 km.
Dość łatwa trasa, co umożliwia podziwianie pięknych widoków. Zaczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, skąd udajemy się do parkinku Kamieńczyka, a następnie leśnymi drogami do Drogi pod Reglami. Spowrotem jedziemy ulicą Kasprowicza.

Trasa nr 6 - Pętla "Trzy Jawory"
Długość trasy - 8 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się na krzyżówce przy Łagodnej w pobliżu Michałowic. Przejeżdżamy obok kamieniołomu granitu, dojeżdżając do węzła szlaków w Michałowicach i wracamy przez Rozdroże przy Trzech Jaworach. Jest to dodatkowa pętla do tras nr 5 i 7.

Trasa nr 7 - Pętla dwóch rzek
Długość trasy - 30 km.
Trasa dość trudna. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie do Górzyńca. Wracamy przez Piechowice Drogą pod Reglami.

Trasa nr 8 - U podnóża Wysokiego Grzbietu - Samolot
Długość trasy - 35 km.
Trasa prowadzi leśnymi ścieżkami Gór Izerskich. Szlak jest naprawdę godny polecenia ze względu na piękne widoki. Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Z centrum kierujemy się na drogę prowadzącą obok kopalni "Stanisław", dojeżdżamy do Orla i jedziemy na Przełęcz Szklarską. Do Szklarskiej Poręby wracamy drogą wzdłuż nieczynnego torowiska.

Trasa nr 9 - Trasa Towarzystwa Izerskiego
Długość trasy - 18,5 km.
Dość łatwa trasa. Prowadzi drogami Gór Izerskich, skąd bedziemy podziwiać malownicze widoki. Zaczyna i kończy się na Orlu, przebiegając przez Szklarską Porębę - Jakuszyce.

Trasa nr 10 - Trasa Interferii
Długość trasy - 48 km.
Trasa ma swój początek na ulicy Wysokiej, przy DW "Górnicza Strzecha". Jedziemy do Jakuszyc przez Osiedle Huty, następnie drogą przez Orle, podziwiając piękne widoki. Przejeżdżamy obok Chatki Górzystów, docierając do Świeradowa Zdroju. Do Szklarskiej Poręby wracamy Drogą Sudecką.

Trasa nr 11 - Trasa Gazety Wyborczej
Długość trasy - 14 km.
Dość łatwa trasa. Zaczyna się i kończy w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Prowadzi przez Białą Dolinę w kierunku Jakuszyc. Powrót może być utrudniony, ponieważ wracamy rychliwą szosą E-65.

Trasa nr 12 - Trasa Artystyczna
Długość trasy - 12 km.
Jadąc tą trasą zapoznamy się z życiem artystycznym Szklarskiej Poręby.
Początek w centrum Szklarskiej Poręby (przy IT). Jedziemy do Esplanady, gdzie będziemy podziwiać dzieła państwa Beaty i Janusza Koneckich (Galeria "Kokon"), następnie zatrzymamy się przy cmentarzu, na którym jest grób Wlastimila Hofmana. Potem obejrzymy Muzeum w Szklarskiej Porębie (oddział Muzeum Okręgowego)

strona czytana 127122

POLECAMY NOCLEGI
Willa Chatka Puchatka

ZAPRASZAMY DO NASZEJ UROCZEJ CHATKI PUCHATKA NA WEEKENDY I WAKACJE, SUPER CENY, UROCZE MIEJSCE,
więcej na www
Pensjonat Zameczek

Zapraszamy w Karkonosze!!! Wyślij zapytanie: rezerwacje@zameczek24.pl
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919