Początki narciarstwa w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba kolebką sportów zimowych od dwóch wieków - początki narciarstwa

Początek narciarstwa w Szklarskiej Porębie datuje się na początek w XIX wieku. Wówczas pojawiły się pierwsze wzmianki o śmiałych próbach pokonania niewielkich odcinków na deskach, które były pierowzorem dzisiejszych nart.
Wśród pierwszych tras znalazł się m.in. odcinek z Petrovki do Jagniątkowa. Co odważniejsi przymocowywali do butów zwykłe deski, które imitowały narty, a bogatsi turyści sprowadzali je zza granicy lub zamawiali u mistrza stolarskiego. Na początku podczas jazdy używano jednego długiego kija, dopiero w XX wieku zaczęto używać dwóch. Pierwsze profesjonalne deski przywieziono aż z Laponii, następne z Norwegii. Na tych drugich wzorowali się stolarze wykonując narty w swoich warsztatach. Były one tak dobrze zrobione, że zamówienia sypały się z całej Polski i Niemiec. Narty szybko zdobyły popularność, początkowo na taką formę sportu mogli pozwolić sobie co bardziej zamożni ludzie, ale wraz ze wzrostem liczby turystów w Szklarskiej Porębie oraz rozwojem turystycznym miasta, narty stały się bardziej dostępne. Jednym z prekursorów narciarstwa był Gerhart Hauptmann i jego brat Carl. Już wtedy znana była metoda smarowania nart woskiem. Wraz z budową kolei wzrosła liczba narciarzy. Powstały skocznie narciarskie, na których rozgrywano ogólnopolskie zawody. Największa stała w pobliżu wodospadu Kamieńczyka. Wokół miasta wybudowano sieć tras, na których uprawiano narciarstwo biegowe. Powstające pensjonaty, schroniska, restauracje, budowa dróg i całej infrastruktury narciarskiej sprawiły, że turyści upodobali sobie Szklarską Porębę jako ośrodek sportów zimowych.

Dziś na nartach może jeździć każdy. Jeśli się nie ma własnych – można je wypożyczyć w świetnie zaopatrzonych punktach, działających praktycznie przy każdej nartostradzie.


This image (or other media file) is in the public domain because its copyright has expired. This applies to Australia, the European Union and those countries with a copyright term of life of the author plus 70 years.

strona czytana 4068

POLECAMY NOCLEGI
Pensjonat Zameczek

Zapraszamy w Karkonosze!!! Wyślij zapytanie: rezerwacje@zameczek24.pl
więcej na www
Domki apartamenty u Bodzia

Domki Szklarska Poręba - www.domkiubodzia.pl
więcej na www


Miejsce na twoją reklamę.
Zadzwoń zapytaj tel.
75 64 19 919